PZU Risk Engineering Days 2017

05.10.2017

 

Cyberbezpieczeństwo polskich firm, rola sztucznej inteligencji w zarządzaniu ryzykiem i kultura organizacyjna jako fundament bezpiecznego przedsiębiorstwa. To zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy piątej edycji konferencji PZU RED w Sopocie.

Motywem przewodnim spotkania ubezpieczyciela z biznesem były usługi dla przemysłu, które oferuje nowa spółka Grupy PZU – PZU LAB SA. Po raz pierwszy współorganizatorem konferencji był TUW PZUW.

 

– Będziemy inwestować znaczne środki
w innowacyjność.

 

Bazujemy na innowacjach i nowoczesnych technologiach, ale siła PZU opiera się na świetnych ludziach. Dla firm chcemy być partnerem, który robi różnicę – powiedział Roger Hodgkiss, członek zarządu PZU SA i gospodarz spotkania. Wraz z nim wystąpili w tej roli przedstawiciele pionu biznesowego PZU, który odpowiada za kontakty z największymi firmami, w tym: dyrektor zarządzający w Pionie Klienta Korporacyjnego Maciej Tymusz, prezes zarządu TUW PZUW Rafał Kiliński i prezes zarządu PZU LAB SA Tomasz Huś.

Jak co roku na konferencji nie zabrakło wystąpienia gościa specjalnego. Tym razem z ciekawą prezentacją wystąpił prof. Jacek Santorski, który omówił tajniki zarządzania ryzykiem biznesowym. Goście mogli również posłuchać trzech prelekcji, które wygłosili przedstawiciele środowiska naukowego i rynku – ludzie związani z biznesem i praktycznym wykorzystywaniem najnowszych rozwiązań.

Pierwszy z paneli dotyczył cyberbezpieczeństwa polskich firm. Jeden z uczestników – Marcin Spychała pokazał, jak przeprowadzić atak phishingowy. Eksperyment udowodnił, że jest to bardzo niebezpieczne narzędzie hakerów, a zarazem uświadomił obecnym, jak łatwo je wykorzystać. Uczestnicy panelu przekonywali, że bezpieczeństwo informatyczne zależy od działań wszystkich pracowników firmy. W jego zapewnieniu ma pomóc nowa dyrektywa unijna RODO. Dlatego zwłaszcza osoby, które zarządzają przedsiębiorstwami, powinny zadbać, by ją rzetelnie wprowadzić.

Kolejnym tematem, który omawiało grono ekspertów, była kultura organizacyjna firmy. Wszyscy się zgodzili, że w obliczu dzisiejszych zagrożeń należy stosować holistyczne podejście do bezpieczeństwa przedsiębiorstw. A zasadniczą rolę odgrywa tu kultura organizacyjna. – Gdybyśmy się przyjrzeli awariom przemysłowym, to zauważylibyśmy, że ich ważnymi przyczynami były brak zarządzania bezpieczeństwem i informowania o zagrożeniach – powiedział Dariusz Gołębiewski, wiceprezes zarządu PZU LAB SA. – Ważne jest to, jak motywować pracowników, by chcieli komunikować się z zarządem.

Największym zainteresowaniem cieszył się panel, który dotyczył sztucznej inteligencji (SI). Największym zainteresowaniem cieszył się panel, który dotyczył sztucznej inteligencji (SI). W czasie jego trwania wywiązała się dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami wykorzystywania SI do zarządzania firmą. Sceptycy argumentowali, że maszyny będą odbierać ludziom miejsca pracy i że sztucznej inteligencji brakuje moralności. – Nie wiem, czy w dłuższym czasie człowiek będzie decyzyjny w stu procentach, ale jestem pewien, że nie zabraknie jego obecności w procesach – uspokajał Tomasz Huś Prezes PZU LAB SA. Entuzjaści przekonywali też, że narzędzia big data i SI dostarczą danych, które pozwolą uniknąć znacznych strat finansowych.

Podsumowaniem konferencji była uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody przyznane przez PZU SA TUW PZUW:

- Nagroda od PZU SA w kategorii Lider w Zarządzaniu Ryzykiem dla PCC Rokita,

- Nagroda od PZU SA w kategorii Osobowość w Zarządzaniu -Ryzykiem dla Stanisława Nowaka z Enea Elektrownia Połaniec,

- Nagroda od TUW PZUW w kategorii Lider Bezpieczeństwa Przemysłowego dla PGE GiEK Elektrownia Bełchatów,

- Nagroda od TUW PZUW w kategorii Osobowość Roku w Dziedzinie Bezpieczeństwa dla Tomasza Rogali, prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej.

Po zakończeniu gali przyszedł czas na kolację i rozmowy biznesowe przy akompaniamencie zespołu muzycznego Miss Sound Trio. Rozmowy z wybranymi gośćmi były kontynuowane drugiego dnia konferencji.

PZU Risk Engineering Days 2017