22 czerwca 2021

Pracodawcy najchętniej korzystają z TFI PZU

Harmonogram wdrażania PPK dobiegł końca, ale należy pamiętać o jednym ważnym terminie dla pracodawców – przypomina TFI PZU. 1 lipca przypada termin sprawdzenia partycypacji w firmach, które zdecydowały się udostępnić pracownikom PPE. TFI PZU posiada ponad 95 tysięcy umów o zarządzanie PPK i ponad 500 PPE w swoim portfelu. Co trzeci uczestnik loterii w TFI PZU to nowy posiadacz rachunku PPK.

TFI PZU podpisało ponad 95 tysięcy umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. – To rekordowa liczba wśród wszystkich instytucji zarządzających PPK i spektakularny sukces. Osiągnęliśmy dla Grupy PZU zakładany przez nas ponad 30 proc. udział w rynku – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek i dodaje. – Pracodawcy tak licznie zaufali TFI PZU, bo otrzymali od nas olbrzymie wsparcie na etapie wprowadzania i pomoc przy bieżącej obsłudze PPK. Łącznie zarządzamy blisko 6,23 mld zł, które Polacy odłożyli z myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości. W ciągu roku liczba umów o prowadzenie PPK w TFI PZU wzrosła 37-krotnie! W PPE natomiast zanotowaliśmy przyrost o ponad 15 procent.

Proces wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych praktycznie dobiegł końca. W maju ostatnie umowy podpisały najmniejsze firmy zatrudniające do 19 pracowników. Jednak przedsiębiorcy nadal muszą pamiętać o zobowiązaniach, jakie nakładają na nich przepisy dotyczące PPK. Teraz pora na sfinalizowanie ostatnich formalności, szczególnie przez te firmy, które nie dołączyły do PPK, oferując swoim pracownikom PPE. – Ustawodawca wymaga  sprawdzenia partycypacji w PPE co 6 miesięcy, najbliższy termin  to 1 lipca 2021 r. Jeżeli nie przekroczy ona 25 proc., firma zobowiązana jest do wprowadzenia dla swoich pracowników PPK – mówi dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych w TFI PZU Tomasz Fronczak.

Długoterminowe oszczędzanie na emeryturę ze wsparciem pracodawcy to powszechne rozwiązanie w krajach OECD. PPK i PPE opierają się na podobnym założeniu. Do odkładania na jesień życia może zachęcić pomoc ze strony pracodawcy, a także państwa w przypadku PPK. Po starcie workplace pension schemes - odpowiednika PPK w Wielkiej Brytanii – partycypacja pracowników wyniosła 65 proc. i przez dziesięć kolejnych lat spadała, by w 2012 roku odbić się z poziomu 55 proc. i osiągnąć blisko 90 proc. w 2019 roku. Również Nowozelandczycy potrzebowali czasu, żeby przekonać się do ich programu oszczędzania, czyli kivisaver. Partycypacja z poziomu 19 proc. w 2008 roku wzrosła do 73 proc. w 2020 roku. – Także w Polsce widzimy coraz większe zainteresowanie uczestnictwem pracowników w PPK.  Dużą popularnością cieszy się nasza loteria, w której na posiadaczy PPK w TFI PZU czekają atrakcyjne nagrody. Co trzeci uczestnik zabawy to osoba, która dopiero założyła konto i zaczyna odkładać razem z nami na bezpieczną przyszłość – podkreśla Marcin Żółtek.

Loteria wystartowała w kwietniu i potrwa rok. Pierwsze nagrody trafiły już do zwycięzców. Co miesiąc wśród uczestników PPK w TFI PZU losowane są dwa iPhone’y 11. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy spełnić trzy proste warunki: posiadać aktywny dostęp do swojego rachunku PPK w serwisie inPZU.pl, a w danych uzupełniony adres e-mail, otrzymać od pracodawcy co najmniej jedną wpłatę na rachunek PPK, nie zrealizować żadnego rodzaju wypłaty ani nie złożyć deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat. 

TFI PZU to jedno z najstarszych towarzystw funduszy inwestycyjnych w Polsce. Swoją działalność rozpoczęło w 1999 roku. Obecnie zarządza aktywami o wartości 36,67 mld zł. W ciągu 12 miesięcy wzrosły one o blisko 7,6 proc. W ostatnim czasie TFI PZU zaangażowało się we współfinansowanie budowy farm wiatrowych w Polsce. W ciągu zaledwie tygodnia Grupa PZU przeznaczyła na ten cel 150 mln złotych.