16 września 2021

Trener personalny, czy jest potrzebny?

Artykuł: Aktywność fizyczna stała się modna – coraz więcej osób zaczyna o siebie dbać i regularnie ćwiczyć, nie tylko po to, aby mieć zgrabną sylwetkę, ale także dla zdrowia. Kiedy zdecydować się na pomoc trenera personalnego i czy faktycznie warto zainwestować pieniądze w zajęcia indywidualne?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to osoba, która uzyskała certyfikat potwierdzający, że osiągnęła poziom kompetencji w zakresie tworzenia i dostarczania bezpiecznych i skutecznych programów ćwiczeń. Trenerzy motywują klientów i wyznaczają im cele, wspierają w drodze do zdrowego ciała i często służą radą także w temacie odżywiania i suplementacji. Trenerzy przeprowadzają również różne oceny, zaczynając od wstępnego badania stanu zdrowia, mogą ocenić postawę i ruch, elastyczność, równowagę, sprawność krążeniowo-oddechową, sprawność mięśniową, skład ciała i różne parametry np. moc, zwinność, koordynację, szybkość i reaktywność. Wszystko po to, aby opracować skuteczny program ćwiczeń i pomóc w wyznaczeniu odpowiednich celów. Trener personalny edukuje również na temat wielu innych aspektów dobrego samopoczucia, w tym ogólnych wytycznych dotyczących zdrowia i żywienia. Sukces wymaga kompleksowego i indywidualnego podejścia skoncentrowanego na danej osobie.

Kiedy faktycznie potrzebujemy wsparcia trenera?

Wejście na siłownię po raz pierwszy może onieśmielać. Widok dziwnych maszyn, których przeznaczenie trudno samemu odgadnąć często zniechęca nowoprzybyłych. Właśnie w takiej sytuacji nieocenione staje się wsparcie trenera personalnego, który wprowadzi w sportowy świat i pokaże, jak działają różne maszyny i przede wszystkim – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby nie nabawić się kontuzji. 

Komu jeszcze przyda się trener personalny? Niektórzy ludzie są zdyscyplinowani, potrafią zaplanować sobie ćwiczenia i konsekwentnie je realizować. Są jednak osoby, które mają spore trudności z systematycznością. Kiedy ćwiczysz z trenerem personalnym, masz kogoś, kto nad Tobą czuwa i Cię pilnuje. Poza tym płacisz za niego – to też motywuje, bo nikt nie lubi tracić pieniędzy.

Wyznaczanie celów treningowych…

Przed spotkaniem z potencjalnymi trenerami upewnij się, że masz dobrze przemyślany i jasny cel. Wtedy trener personalny powie Ci, czy będzie w stanie Ci pomóc. Na przykład: „Chcę poprawić swoje obecne tempo w biegu na 5 km”.

Wielu trenerów specjalizuje się w konkretnych dziedzinach – podobnie jak lekarze. Być może będziesz musiał zatrudnić trenera, który trenuje również bieganie, a być może będziesz musiał znaleźć osobę, która specjalizuje się w przygotowaniu do zawodów fitness lub na co dzień pracuje z kulturystami. Trener, który pracuje z Tobą nad konkretnymi celami, jest nieocenionym wsparciem.

...i brak konkretnych celów

Nawet jeśli nie masz bardzo konkretnego celu, trener osobisty może być przydatny. Wiele osób nie ma określonego celu, po prostu chce być w lepszej formie. Jeśli nie masz pewności, jak poprawić swój podstawowy poziom sprawności, świetnym rozwiązaniem będzie trener osobisty, który za każdym razem będzie stawiał poprzeczkę nieco wyżej, dzięki temu twoja sprawność będzie coraz lepsza. Ćwiczenie samemu ciągle tych samych programów nie sprawi, że Twoje ciało będzie się rozwijać, w pewnym momencie przestaniesz zauważać efekty i prawdopodobnie zdemotywujesz się i zniechęcisz do dalszych treningów.

A co, jeśli wolę ćwiczyć w domu?

Czasy się zmieniają i coraz więcej usług jest oferowanych online – bardzo przyczyniła się do tego pandemia COVID-19. Nie musisz spotkać się trenerem personalnym… personalnie. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jest mnóstwo wirtualnych treningów, które możesz wykonywać w domu, w tym także treningi personalne, które zazwyczaj są po prostu wideorozmową połączoną z treningiem. Nie musisz zapisywać się na siłownię i jednocześnie możesz uzyskać wszystkie korzyści płynące z wiedzy trenera personalnego za pośrednictwem treningów online.

Dodatkowym atutem jest cena – wirtualne treningi mogą być nieco tańsze od tych na siłowni. Trening z trenerem personalnym w zaciszu własnego pokoju może okazać się niedrogą alternatywą, dzięki której nie musisz nawet wychodzić z domu.

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Warto dobrze poszukać i porozmawiać z różnymi trenerami, aby mieć pewność, że to właśnie ten trener jest dla Ciebie najlepszy. Nadal nie jesteś pewien? Zapytaj, czy możesz podejrzeć pracę danego trenera z inną osobą. Często jest możliwość skorzystania z darmowego pierwszego treningu – to też jest świetna opcja. Dopytaj także o styl trenowania – im lepiej dopasujesz do siebie trenera, tym lepsze efekty osiągniesz i przyjemniej będzie ci się ćwiczyć. Nie zapomnij o sprawdzeniu kwalifikacji – możesz poprosić także o referencje – dobry trener personalny nie będzie miał z tym żadnego problemu. Pamiętaj, że nieważne jest, czy będziesz mieć trenera, czy zdecydujesz się na samodzielne trenowanie – najważniejsza jest w tym wszystkim sama aktywność fizyczna. To od niej zależy twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

 



Łukasz Gąsicki
Trener personalny

Zamknij