06 października 2021

Masz wpływ na swoje życie – kompendium wiedzy o profilaktyce od PZU Życie

PZU Życie wspiera Polaków w dbaniu o zdrowie i życie.
Co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych, co czwarty uprawia sport dłużej niż dwie godziny w tygodniu, tylko połowa z nas przestrzega prawidłowej diety. Takie wnioski płyną z kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i finansowej „Mam wpływ na swoje życie”, przygotowanego przez PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie. Patronat nad wydawnictwem objęło Ministerstwo Zdrowia.

Premiera kompendium wiedzy na temat życia i zdrowia Polaków (zachęcamy do lektury całości na stronie www.pzu.pl/masz-wplyw-na-swoje-zycie) zbiega się z jesienną edycją Kongresu 590. Podczas drugiego dnia kongresu, w środę 6 października, cały blok tematyczny paneli przygotowanych przez PZU poświęcony będzie właśnie szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej, a także finansowej. Publikacja objęta patronatem Ministerstwa Zdrowia przedstawia najciekawsze wnioski z „Badania o życiu i zdrowiu Polaków", przeprowadzonego  w maju 2021 r. na zlecenie PZU Życie przez agencję badawczą IQS na próbie 1500 Polaków w wieku lat 18-65. Dodatkowo kompendium zawiera cenne wskazówki i porady ekspertów z różnych dziedzin dla wszystkich, którzy chcą zrobić coś konkretnego dla zdrowszego, dłuższego i bezpieczniejszego życia własnego i rodziny. Czytelnicy znajdą m.in. porady dietetyczki, fizjoterapeutki i psychologa z PZU Zdrowie.

Nie ulega wątpliwości, że warto podejmować działania, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i odsunąć w czasie zachorowania, a najlepiej ich uniknąć. Jednak na dobre jakościowo oraz zdrowe życie trzeba zapracować. Misją PZU Życie jest budowanie poczucia wpływu Polaków na swoje zdrowie. Dlatego oddajemy w Państwa ręce ten przewodnik, który dostarcza wiedzy i inspiracji do zrobienia pierwszego kroku ku dobremu, długiemu życiu – podkreśla prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska.

Jednym z tematów publikacji są kwestie związane z prawidłową dietą i jej istotną rolą w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z badań, 78% Polaków ma świadomość, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47% z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety. Optymistycznym jest fakt, że prawie 60% badanych zadeklarowało, że nie je przed snem, a 51%, że pije dużo wody. 53% osób deklaruje, że spożywa głównie posiłki przygotowane w domu.

Mimo tych deklaracji, w praktyce Polacy gremialnie borykają się z problemem nadwagi, który dotyczy już co drugiego mieszkańca naszego kraju. Tylko podczas pandemii aż 42% z nas przybrała na wadze średnio 5,7 kg! Jest to pokłosie niezdrowej diety i nadmiaru spożywanych kalorii, ale także zmniejszonej w czasie pandemii aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Czy całą winę możemy zrzucić na lockdown? Zaledwie 22% badanych osób deklaruje, że ćwiczy na siłowni, chodzi na fitness lub jogę. Najczęściej wybieraną aktywności są spacery – wybiera je 57% Polaków. W celu zadbania o kondycję można również chodzić po schodach, zamiast korzystać z windy. Taką formę aktywności wybiera 36% badanych. Niestety, aż 23% osób, które nie dbają o aktywność ruchową, w ogóle nie lubi sportu, a 11% nie wie, jak zacząć dbać o właściwą ilość ruchu w codziennym życiu.

 - Każdy z nas jest inny i każdy sport jest inny. Na szczęście form aktywności i dyscyplin sportu jest tak dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby próbować różnych rzeczy. To pomaga dowiedzieć się, czego chcemy, co lubimy i poczuć się w tym dobrze. Poza tym sport, niezależnie od poziomu zaawansowania, uczy pokory, wytrwałości, dyscypliny i komunikacji. I to jest siła, która u każdego z nas może przekładać się na inne obszary życia – mówi tenisistka Iga Świątek, której karierę sportową wspiera PZU. Jest ona też ambasadorką programu Dobra Drużyna PZU, który promuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

Kluczowym obszarem prezentowanym w kompendium „Mam wpływ na swoje życie” jest wiedza o badaniach profilaktycznych i właściwych praktykach w tym zakresie. Jak wynika z badań zleconych przez PZU Życie, niemal co piąty Polak w ogóle nie bada się regularnie. Dlaczego? Wiele osób uważa, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ nic im nie dolega. Większość ankietowanych deklaruje wprawdzie wykonywanie badań profilaktycznych, jednak robi to nieregularnie. Jako główne przeszkody wskazują trudności z dostępem do lekarzy, uzyskaniem skierowania, a najmłodsi nie wiedzą też, jakie badania powinni wykonywać. W ramach profilaktyki najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne. Z opieki stomatologicznej oraz specjalistów częściej korzystają kobiety. Najwięcej różnego typu wizyt realizują osoby po 55. roku życia.

 - Wczesna profilaktyka zdrowotna to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie celu, jakim jest długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety wielu Polaków zbyt późno decyduje się podjąć rzeczywiste działania profilaktyczne. Dbanie o zdrowie dzisiaj będzie przynosić wymierne efekty w przyszłości. Niekwestionowane korzyści indywidualne wynikające z dbania o zdrowie, przekładają się na dobrą kondycję społeczeństwa oraz sprawniejsze działanie całego systemu ochrony zdrowia. To, jak będziemy się troszczyć o siebie i swoich bliskich każdego dnia, jest również elementem odpowiedzialności gospodarczej – zaznacza prezes PZU Życie.

Co ciekawe, zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych, najważniejszym obszarem budującym nasz ogólny stan zdrowia jest psychika. Wskazuje na to ponad 80% osób. Niemal równie ważne dla Polaków są sen, aktywność fizyczna, odpowiednia równowaga między życiem prywatnym i pracą, wreszcie odżywianie. Mimo że ogromna większość osób doskonale rozumie wagę zdrowia psychicznego, to już znacznie mniej – 60% - deklaruje, że ma poczucie własnego wpływu na tę sferę. „Jesteśmy świadomi tego, że powinniśmy coś robić, aby zapobiegać chorobom. Najczęściej blokuje nas  stres (opinia 52% pytanych). Dodatkowo nie mamy dystansu do wielu spraw i wszystko bierzemy zbyt do siebie.

PZU Życie zapytało też Polaków, co jest dla nich w życiu najważniejsze. Odpowiedzi napawają optymizmem. Jak się okazuje, status życiowy i pozycja społeczna są dla większości jednym z ostatnich wyborów. Najważniejszymi wartościami dla blisko 83% Polaków są rodzina i bliscy, a ich znaczenia dla nas rośnie wraz wiekiem.

Ważnym zagadnieniem, na które zwraca uwagę kompendium „Mam wpływ na swoje życie”, jest także profilaktyka finansowo-ubezpieczeniowa. Nawyk regularnego oszczędzania i ubezpieczania mienia oraz życia i zdrowia bliskich, wiedza na temat dostępnych na rynku rozwiązań, umiejętność rozsądnego zarządzania domowym budżetem – wszystko to droga do zapewnienia bezpiecznej finansowej przyszłości sobie, rodzinie, a w przypadku przedsiębiorców także swojemu biznesowi i pracownikom.

Dokument, który dziś prezentujemy po raz pierwszy, dostarcza rzetelną wiedzę i daje wiele cennych porad jak zacząć zmieniać swoje życie na lepsze i uczynić je szczęśliwszym i bardziej bezpiecznym – zarówno w wymiarze zdrowotnym, jak finansowym. Wskazuje też, w jaki konkretny sposób Grupa PZU może wspierać każdego Polaka w tych staraniach.

Zamknij