Promocja dla nowych Klientów IKZE w DFE PZU

Wszystkie wpłaty na IKZE w DFE PZU dokonane w okresie 01.07.2024 r. – 30.09.2024 r. będą zwolnione z opłaty od wpłacanych środków pieniężnych.

0 zł – opłaty od wpłacanych środków pieniężnych w czasie trwania promocji dla nowych Klientów DFE PZU.

Jak skorzystać z promocji jeśli jeszcze nie oszczędzasz na IKZE w DFE PZU?

  1. W czasie trwania promocji możesz założyć IKZE w DFE PZU online, w oddziale PZU, placówce Banku Pekao SA lub u agenta.
  2. Przy zawieraniu umowy członkowskiej użyj „kodu promocji nr 45”.
  3. Dokonaj pierwszej wpłaty w wysokości minimum 50 .
  4. Wpłaty dokonane na IKZE w DFE PZU w okresie między 01.07.2024 r. – 30.09.2024 r. będą zwolnione z opłaty od wpłacanych środków pieniężnych.

Co to jest IKZE?

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to prosty sposób, dzięki któremu możesz odkładać pieniądze na swoją przyszłość, korzystając przy tym z ulg podatkowych. Środki wpłacone na IKZE są inwestowane zgodnie z polityką inwestycyjną DFE PZU.

Zyskaj ulgę podatkową

Wpłacone środki możesz odliczyć od podstawy opodatkowania.

Dla limitu 1,2 gdzie roczna maksymalna kwota wpłat wynosi 9 388,80 zł.

3 004,42 zł

przy dochodzie opodatkowanym według stawki 32%

1 126,66 zł

przy dochodzie opodatkowanym według stawki 12%

Dla limitu wpłat 1,8 tylko dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, gdzie maksymalna kwota wpłat wynosi 14 083,20 zł.

4 506,62 zł

przy dochodzie opodatkowanym według stawki 32%

2 675,81 zł

przy dochodzie opodatkowanym według stawki 19%

1 689,98 zł

przy dochodzie opodatkowanym według stawki 12%

Oblicz korzyści płynące z IKZE

W przypadku dokonania wpłat na IKZE, podatnik ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wpłaty na IKZE co w efekcie spowoduje zmniejszenie należnej kwoty podatku za dany rok podatkowy. Odliczenia dokonuje się w corocznym zeznaniu podatkowym.

W przypadku dokonania wpłat na IKZE, podatnik ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wpłaty na IKZE co w efekcie spowoduje zmniejszenie należnej kwoty podatku za dany rok podatkowy. Odliczenia dokonuje się w corocznym zeznaniu podatkowym.

Od 1 stycznia 2021 r. Ustawa o IKE i IKZE dopuszcza również wpłatę na IKZE w maksymalnej kwocie 1,8 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Wyższy limit jest dostępny dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność (w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zakładany roczny wzrost Twoich wpłat. Należy wpisać %, o jaki średnio rocznie wzrosną Twoje wpłaty przez wszystkie lata, tj. od teraz do przejścia na emeryturę.

Twoja szacunkowa ulga podatkowa
w 2024 roku wyniesie

Po osiągnięciu 65 roku życia.

Zgromadzony kapitał na IKZE

Wypłata w miesięcznych ratach

Zgodnie z Ustawą o IKE i IKZE przyjęto, że wypłata w ratach środków zgromadzonych przez Oszczędzającego następuje przez 10 lat.

Do wyliczenia tej wartości przyjeliśmy:

Przyjęta roczna stopa zwrotu w IKZE:

Przewidywany roczny wzrost wpłaty:

Kalkulator IKZE w DFE PZU


Kalkulator emerytalny IKZE w DFE PZU ma charakter szacunkowy i edukacyjny. Prezentowane wyniki nie stanowią oferty doradztwa inwestycyjnego oraz nie stanowią prognozy przyszłych zysków. Nie mogą być więc podstawą do zgłaszania roszczeń co do wysokości wypłat środków zgromadzonych na IKZE.


Założenia


Wyliczenia oparte są na założeniu dokonywania wpłat na IKZE w kwocie i częstotliwości wskazanej przez użytkownika. Użytkownik samodzielnie określa wiek, w którym chciałby rozpocząć oszczędzanie na IKZE oraz stawkę podatkową, w której dokonuje odliczenia w corocznym zeznaniu podatkowym. Zakładamy, że oszczędzający będzie w danym progu podatkowym przez cały okres oszczędzania. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Użytkownik ma możliwość wyboru „opcji zaawansowanych” i samodzielnego wybrania oczekiwanej rocznej stopy zwrotu oraz przewidywanego rocznego wzrostu wpłaty. W przypadku nie wybrania tych wartości przez użytkownika zostanie zastosowana domyślna roczna stopa zwrotu wynosząca 3,5% oraz domyślny przewidywany roczny wzrost wpłaty wynoszący 3%. Doświadczeni eksperci z DFE PZU dokładają wszelkich starań, aby jak najefektywniej inwestować powierzony nam kapitał. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez DFE PZU nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości. Szczegółowe informacje na temat IKZE w DFE PZU, w tym opis ryzyka związanego z członkostwem w funduszu i ryzyka inwestycyjnego, informacje niezbędne do oceny inwestycji, koszty i opłaty oraz informacje dotyczące sytuacji finansowej funduszu, są zawarte w Prospekcie Informacyjnym DFE PZU.

Uwaga: od 2021 roku obowiązują dwa limity wpłat na IKZE. Maksymalnie można wpłacić kwotę równą 1,2 albo 1,8 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok: z wyższego limitu mogą skorzystać tylko osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak działa IKZE

Wpłaty

IKZE w DFE PZU to elastyczność wpłat. Wpłaty można dokonać jednorazowo lub w ratach. W każdej chwili można zmienić wysokość miesięcznych wpłat albo je zawiesić. Możesz odkładać małe lub większe kwoty – ważne jednak, żeby robić to regularnie.

  • 50 zł – minimalna jednorazowa wpłata
  • 9 388,80 zł – tyle maksymalnie można wpłacić w 2024 roku dla limitu 1,2
  • 14 083,20 zł – tyle maksymalnie można wpłacić w 2024 roku dla limitu 1,8

Uwaga: od 2021 roku obowiązują dwa limity wpłat na IKZE. Maksymalnie można wpłacić kwotę równą 1,2 albo 1,8 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok: z wyższego limitu mogą skorzystać tylko osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wypłata zgromadzonych środków

W każdej chwili możesz otrzymać zwrot swoich pieniędzy. Pamiętaj, że w zależności od tego kiedy je wycofasz, zapłacisz inny podatek.

  • Wypłata następuje po ukończeniu 65 lat i dokonywaniu wpłat przez co najmniej 5 lat. W takim przypadku zapłacisz jedynie zryczałtowany podatek dochodowy od całości wypłacanych środków – w wysokości 10%. 
  • Jeśli wycofasz pieniądze wcześniej – czyli przed ukończeniem 65 roku życia i dokonywaniem wpłat przez 5 lat kalendarzowych – dokonasz zwrotu. W takiej sytuacji zapłacisz podatek od całości zwracanych środków wg skali podatkowej obowiązującej w roku, w którym zrealizujesz zwrot.

WYNIKI INWESTYCYJNE DFE PZU

19,89%  

stopa zwrotu DFE PZU za ostatni rok (w okresie 30.05.2023 - 31.05.2024)

  8,62%  

stopa zwrotu DFE PZU za ostatnie 3 lata (w okresie 31.05.2021 - 31.05.2024)

27,98%  

stopa zwrotu DFE PZU za ostatnie 5 lat (w okresie 31.05.2019 - 31.05.2024)

76,00%  

stopa zwrotu DFE PZU za ostatnie 10 lat (w okresie 30.05.2014 - 31.05.2024)

249,00%

stopa zwrotu DFE PZU od początku działalności (w okresie 18.01.2012 – 31.05.2024)

Źródło: pzu.pl. Doświadczeni eksperci z DFE PZU dokładają wszelkich starań, aby jak najefektywniej inwestować powierzony nam kapitał. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez DFE PZU nie dają żadnych gwarancji uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości. 

Dodatkowe zalety IKZE

Brak podatku od zysków kapitałowych

Wypłata środków z IKZE jest zwolniona z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych.

Dziedziczenie oszczędności

Środki zgromadzone na IKZE należą wyłącznie do Ciebie i podlegają dziedziczeniu. Otrzymają je osoby, które wskażesz w umowie. Osoby te nie zapłacą podatku od spadków i darowizn. Zapłacą jedynie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy (od wartości zgromadzonych środków), ale nie będą musiały tego robić, jeżeli przeniosą dziedziczone pieniądze na własne IKZE.

Otrzymujesz oferty promocyjne

Oferty promocyjne najczęściej dotyczą okresowego zwolnienia z opłat od wpłacanych środków pieniężnych.

Przejrzyste opłaty

DFE PZU pobiera opłatę od wpłaty oraz opłatę za zarządzanie, które ma dwie składowe: stałą i zmienną. Szczegółowe informacje na temat opłat znajdziesz w Prospekcie Informacyjnym DFE PZU.
 

Opłata od wpłacanych środków pieniężnych
  • do 5 lat oszczędzania – 3,4% składki,
  • 6-10 lat oszczędzania – 2,9% składki,
  • 11-15 lat oszczędzania – 2,4% składki,
  • powyżej 15 lat oszczędzania – 1,0% składki.
Opłata stała za zarządzanie aktywami funduszu nie wyższa niż 2,99% w skali roku.
Opłata zmienna za zarządzanie maksymalnie 20% nadwyżki wyniku funduszu ponad wynik benchmarku pomnożone przez średnią wartość aktywów.
Opłata dodatkowa przy wypłacie środków w pierwszym roku umowy – 10% wypłaconych środków, jednak nie mniej niż 50 zł.

 

Charakterystyka DFE PZU

Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU (DFE PZU) prowadzi indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Oszczędzanie w DFE PZU jest formą inwestowania na przyszłą emeryturę i pozwala uzyskać bieżące korzyści podatkowe.

Polityka inwestycyjna funduszu zakłada lokowanie aktywów przede wszystkim w akcje i dłużne papiery wartościowe, zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Neutralny poziom alokacji aktywów Funduszu wynosi 50% w akcje oraz 50% w instrumenty dłużne. Z inwestycjami dokonywanymi przez DFE PZU wiąże się ryzyko inwestycyjne – wartość jednostek funduszu może ulec zmianie wraz ze zmianą sytuacji na rynkach kapitałowych. DFE PZU nie zapewnia osiągnięcia określonych wyników w przyszłości.

Szczegółowe informacje na temat IKZE w DFE PZU, w tym opis ryzyka związanego z członkostwem w funduszu i ryzyka inwestycyjnego, informacje niezbędne do oceny inwestycji, koszty i opłaty oraz informacje dotyczące sytuacji finansowej funduszu, są zawarte w Prospekcie Informacyjnym DFE PZU dostępnym w oddziałach PZU oraz na stronie pzu.pl.

Fundusz nie gwarantuje uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Dlatego oczekiwania co do przyszłych wyników nie należy łączyć z wynikami osiąganymi przez fundusz w przeszłości, przy określonych uwarunkowaniach rynkowych. Nie ma żadnej gwarancji, że przyszłe wyniki inwestycyjne będą zbliżone do wyników uzyskiwanych w przeszłości.

Aktualny Statut DFE PZU oraz Regulamin korzystania z usług świadczonych przez PTE PZU dostępne są na stronie pzu.pl/ikze.

Aktualne promocje i oferty dla Klientów Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego PZU znajdziesz pod linkiem.

 

Zamknij