28 lutego 2022

Rola rodziny we wsparciu poszkodowanego po wypadku

Wspierająca postawa rodziny w Twoim powrocie do zdrowia będzie miała zbawienny wpływ na Twój proces leczenia i rehabilitacji oraz komfort psychiczny. Lepiej poradzisz sobie z bólem, łatwiej zniesiesz trudy długiej rehabilitacji i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, jeśli będą przy Tobie bliscy.

Wypadek to zdarzenie losowe, które jest dla ciebie i Twojej rodziny mentalnym i organizacyjnym wyzwaniem. To naturalne, że wzbudza sprzeczne emocje: bunt, załamanie, wycofanie, obawę o przyszłość. Nie możecie dopuścić do tego, aby stały się one przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu.

Czego możesz oczekiwać od mądrego i świadomego wsparcia bliskich

  • Są przy Tobie, ale to Ty podejmujesz decyzje

Naturalnym, nieświadomym odruchem bliskich może być chęć podejmowania za Ciebie decyzji, nawet w prostych czynnościach życia codziennego: w co masz się ubrać, co zjeść na śniadanie, jak spędzić popołudnie. Zadbaj o to, żeby pomimo Twoich ograniczonych możliwości poruszania się, traktowali Cię jak dorosłego, świadomego człowieka, który sam decyduje o sobie. To da Ci poczucie sprawczości, kontroli nad swoim życiem. Rola bliskich to konsultowanie z Tobą wszystkich decyzji – zarówno w drobnych sprawach, jak wyjście do kina, jak i tych ważnych, jak wizyta u specjalisty. Upewnij się, że dokładnie zrozumieli twoje potrzeby i oczekiwania. 

  • Pomagają, ale nie wyręczają

Jak najwięcej czynności wykonuj samodzielnie. Wyręczanie przez bliskich przyspiesza wykonanie różnych czynności, ale faktycznie w dłuższej perspektywie prowadzi do poczucia bezradności, bycia ciężarem dla rodziny, utraty niezależności. Mądre wsparcie rodziny powinno ograniczać się do niezbędnego minimum. To, co możesz, wykonuj sam. Nawet jeśli zajmie to więcej czasu, w tych trudnych chwilach zachowasz cząstkę normalności. W czynnościach niemożliwych do wykonania lub w tych, które sprawiają dużą trudność wesprze cię rodzina.

  • Włączają do codziennych zajęć

To naturalne, że niektóre czynności mogą sprawiać Ci trudność. Jednak nadal, pomimo swoich dysfunkcji, możesz je wykonywać – samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Zadbaj o to, aby rodzina, w miarę Twoich możliwości, angażowała Cię we wspólne aktywności, takie jak gotowanie, przygotowywanie posiłków, zmywanie czy sprzątanie. Nie pobłażaj sobie.. Staraj się uczestniczyć w życiu rodzinnym i wspólnym dbaniu o dom.

  • Wiedzą, że niektóre czynności zajmują Ci więcej czasu

Twoi bliscy powinni być świadomi tego, że potrzebujesz więcej czasu na ubieranie się, jedzenie, toaletę lub wychodzenie z domu. Dlatego powinni okazywać Ci cierpliwość i wyrozumiałość. Nie poganiać. Pamiętaj, abyście ten dodatkowy czas uwzględniali przy planowaniu wspólnych aktywności w ciągu dnia. Może to się wiązać z przeorganizowaniem czasu całej rodziny, ale dzięki temu nie będziesz czuć wykluczenia z ważnych aspektów jej życia.

  • Nie naruszają Twojej intymności

Ty decydujesz, kiedy i w jakim zakresie potrzebujesz pomocy. Domownicy będą przy Tobie albo blisko Ciebie, gotowi na każde wsparcie, nie narzucając swojej obecności w każdej chwili. Zanim poprosisz ich o pomoc, wyznacz granice: czy potrzebujesz pomocy przy myciu, czy tylko przy wejściu do wanny, czy chcesz aby sprawdzili wygląd Twojej skóry w związku z ryzykiem odleżyn? Pamiętaj, że Twój komfort jest najważniejszy.

  • Dostosują dom do Twoich potrzeb, ale nie zamienią go w szpital

Masz dosyć szpitali i Twoi bliscy powinni o tym wiedzieć. Wtedy na pewno zrobią wszystko, aby Twój powrót do domu był komfortowy. Pewne zmiany w domu mogą być jednak konieczne, jak na przykład zmiana łóżka na rehabilitacyjne, adaptacja łazienki , czy zrobienie podjazdu przed domem. Wszystko to będzie ułatwiać Twoje codzienne funkcjonowanie w domowym otoczeniu. Dlatego zadbaj o to, aby domownicy konsultowali z Tobą wszystkie zmiany. 

Rodzina to jeden z najważniejszych sojuszników w walce o powrót do zdrowia. Właściwa komunikacja z domownikami i wzajemne zrozumienie ułatwia wszystkim oswojenie się z trudną sytuacją i odzyskanie domowego ładu.

Zamknij