PZU SA honoruje zniżki za lata bezszkodowej jazdy wypracowanej w krajach członkowskich UE. Warunkiem ich uwzględnienia w składce OC i AC jest udostepnienie PZU przez Klienta pełnej dokumentacji ubezpieczeniowej (zwanej dalej: „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia”), zawierającej historię dotyczącą przebiegu polisy i szkód lub ich braku. W dowolnym momencie poproś zagraniczny ZU lub uprawniony organ o wystawienie ‘Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia’ na wzorze wynikającym z przepisów, które będą obowiązywały w całej UE.
Pamiętaj, że nawet udokumentowana, długa historia bezszkodowej jazdy nie jest gwarancją uzyskania przez klienta takiej samej preferencyjnej składki w każdym zakładzie ubezpieczeń, podobnie jak w przypadku ewentualnych szkód, które rzutują na wysokość składki OC i AC.
Poszczególne zakłady ubezpieczeń prowadzą indywidualną politykę kształtowania i taryfikacji składek, a także różnicują je na podstawie czynników ryzyka takich jakie uznają za właściwe lub optymalne do oceny ryzyka, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (art. 8 ust. 1 powołanej ustawy).
Taryfikacja ubezpieczenia OC i AC w PZU opiera się na standardach rynkowych. Algorytm taryfowy jest bardzo złożony i bierze pod uwagę wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na wysokość składki OC i AC. W szczególności, istotnym czynnikiem ryzyka jest historia polisowo-szkodowa klienta. W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń jest ona ustalana na podstawie danych uzyskanych od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sytuacji, gdy klient korzystał z ochrony w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń nie będziemy mieli dostępu do takich danych. Dlatego uwzględnienie bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia za granicą jest możliwe dopiero na podstawie udostępnionego PZU ‘Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia’ na wzorze wynikającym z przepisów Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/1855 z 3 lipca 2024 r.
Nowelizacja ustawy, implementująca dyrektywę unijną, zapewniła zakładom ubezpieczeń możliwość korzystania z zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia zawartego w innym kraju Unii Europejskiej. W całej UE będzie obowiązywał jednolity wzór takiego zaświadczenia. Ubezpieczyciele muszą traktować takie dokumenty na równi z krajowymi.
Akceptujemy zaświadczenia w języku angielskim. W przypadku zaświadczenia w innym języku obcym, potrzebne będzie tłumaczenie przysięgłe na język polski.
Nie. Akceptujemy również wersje elektroniczne (nieedytowalne), niezależnie od daty ich wystawienia.
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC możesz przekazać:
Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia zamieszczonych w sekcji Dokumenty do pobrania.