Jak sprawdzić, czego dotyczy wezwanie do zapłaty?
Po podpisaniu umowy ubezpieczenia my zobowiązujemy się Ciebie ubezpieczać, a Ty zobowiązujesz się do terminowego płacenia określonych składek.
Jeśli nie zapłacisz składki:
- możesz nie mieć ochrony ubezpieczeniowej,
- możemy naliczyć Ci odsetki i rozpocząć windykację zaległości,
- możemy rozwiązać lub wypowiedzieć Ci umowę,
- możesz stracić pieniądze, które u nas oszczędzasz.
Otrzymałeś wezwanie do zapłaty?
Wiemy, że zaległość w opłacaniu składek może wynikać z różnych przyczyn.
Nie zapłaciłeś za ubezpieczenie
- Jak najszybciej zapłać zaległą składkę. Dzięki temu nie zapłacisz odsetek i unikniesz windykacji.
- Pamiętaj, że jeśli nie zapłaciłeś składki za ubezpieczenie dobrowolne w terminie (np. AC, ubezpieczenie mieszkania, NNW), nie masz ochrony ubezpieczeniowej.
- Jeśli będziesz mieć szkodę, nie wypłacimy odszkodowania.
Nie jesteś już właścicielem
- Sprzedałeś samochód/mieszkanie – dostarcz do nas potwierdzenie sprzedaży (np. kopię umowy kupna-sprzedaży, kopię faktury).
- Zezłomowałeś samochód – dostarcz do nas dokumenty potwierdzające zezłomowanie pojazdu.
Zapłaciłeś i dostałeś wezwanie do zapłaty
- Twoja wpłata mogła wpłynąć już po wysłaniu przez nas informacji o zaległości. W tej sytuacji dostarcz nam kopię potwierdzenia wpłaty. Najlepiej wyślij e-maila na kontakt@pzu.pl.
- Twoja wpłata mogła być niższa niż wymagana (np. w wyniku indeksacji składki). Przeliczyliśmy składkę i prosimy o zapłacenie różnicy. W tej sytuacji sprawdź korespondencję od nas.
- Wysokość składki, którą wyliczyliśmy nie uwzględniała wszystkich Twoich szkód. Po sprawdzeniu tej informacji w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) przeliczyliśmy składkę i prosimy o zapłacenie różnicy.
- Składkę opłaciłeś na podstawie przesłanego przez nas blankietu. Jednak pomiędzy wystawieniem blankietu a rozpoczęciem obowiązywania nowej umowy miała miejsce szkoda (np. wypadek samochodowy, kolizja). Przeliczyliśmy składkę i prosimy o zapłacenie różnicy.
Złożyłeś wypowiedzenie dotychczasowego ubezpieczenia OC, a dostałeś wezwanie do zapłaty
- Wypowiedzenie wpłynęło do nas po terminie. Powinieneś je wysłać przynajmniej na jeden dzień przed końcem dotychczasowej umowy.
- Szczegółowe informacje znajdziesz w Ustawie z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:
- art. 28 dotyczy OC pojazdów,
- art. 46 dotyczy OC rolników,
- art. 62 dotyczy budynków w gospodarstwie rolnym,
- Na przesłanym wypowiedzeniu brakuje Twojego podpisu.
Szczegółowe informacje znajdziesz w art. 73 Kodeksu cywilnego.
Zaległość w opłacie składki możesz wyjaśnić w wybrany przez Ciebie sposób.
Wyślij e-mail na kontakt@pzu.pl. W temacie wpisz numer sprawy, który znajdziesz w korespondencji i załącz dokumenty dotyczące zaległości (np. kopię umowy kupna-sprzedaży, kopię faktury, dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie wpłaty zaległej składki).
Zadzwoń 801 102 102 lub 22 505 15 25 (opłata zgodna z taryfą operatora). Wcześniej przygotuj numer sprawy, który znajdziesz w korespondencji od nas.
Wyślij list z dokumentami dotyczącymi zaległości (np. kopię umowy kupna-sprzedaży, kopię faktury, dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie wpłaty zaległej składki), na adres: PZU, ul. Postępu 18 a, 02-676 Warszawa.
Pytania naszych klientów
- Po zakończeniu ubezpieczenia OC samochodu w PZU kupiłam polisę u innego ubezpieczyciela. Dlaczego otrzymałam wezwanie do zapłaty z PZU?
Otrzymałaś wezwanie do zapłaty, ponieważ nie dostaliśmy wypowiedzenia umowy OC. Zgodnie z prawem w takiej sytuacji automatycznie przedłużamy umowę na kolejne 12 miesięcy. Przyślij nam wypowiedzenie. Zapłacisz składkę za okres od dnia automatycznego przedłużenia poprzedniej umowy do dnia złożenia wypowiedzenia umowy.
Szczegółowe informacje znajdziesz w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:
- art. 28 a dotyczy OC pojazdów,
- art. 46 a dotyczy OC rolników,
- art. 62 a dotyczy budynków w gospodarstwie rolnym.
- Właściciel samochodu zmarł. Czy jego ubezpieczenie OC jest ważne?
Tak, ubezpieczenie jest ważne. Wraz z samochodem dziedziczone jest przez spadkobierców. Szczegóły znajdziesz w art. 922 k.c.
- Co to jest regres?
To zwrot odszkodowania firmie ubezpieczeniowej. Firma ubezpieczeniowa w określonych przypadkach może żądać zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy szkody lub jej ubezpieczyciela.
Przykłady:
- Prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu. Spowodowałeś stłuczkę. Twoja firma ubezpieczeniowa zwróci się do Ciebie o zwrot odszkodowania, ponieważ prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym, popełniłeś przestępstwo.
- Zalałeś mieszkanie sąsiadce. Dostała odszkodowanie ze swojej polisy. Teraz jej firma ubezpieczeniowa zwróciła się do Ciebie lub Twojego ubezpieczyciela o zwrot kosztów.
Szczegóły znajdziesz w art. 828 §1 Kodeksu Cywilnego.
- Mam ubezpieczenie na życie. Czy jeśli spóźnię się z opłatą składki, naliczycie mi odsetki?
Nie, ale mamy do tego prawo. Pamiętaj również, że jeśli nie zdążysz opłacić składki na czas, Twoje ubezpieczenie może wygasnąć.
- Kupiłam samochód i ubezpieczyłam go w innej firmie. Dlaczego otrzymałam z PZU wezwanie do zapłaty za ubezpieczenie OC?
Samochód, który kupiłaś, jest ubezpieczony w PZU. OC jest przypisane do samochodu i wraz z jego kupnem przechodzi na nowego właściciela.
Jeśli zdecydowałaś się na zawarcie umowy w innej firmie, prześlij e-mail na kontakt@pzu.pl ze skanem wypowiedzenia umowy. Przeliczymy składkę. Zapłacisz tylko za okres od dnia zakupu samochodu do dnia złożenia wypowiedzenia umowy.