10 stycznia 2009

Hossa na rynku obligacji trwa

Grudzień był kontynuacją znakomitego poprzedniego miesiąca i przyniósł również gwałtowne wzrosty cen na rynku obligacji skarbowych. Dalsze spadki rentowności w USA, jak i strefie Euro oraz spodziewane cięcia stóp procentowych w Polsce, sprawiły, że inwestorzy krajowi agresywnie kupowali polskie obligacje spychając ich rentowności do najniższych wartości od 1.5 roku

Duży wpływ na nastroje na rynku miała decyzja RPP o obniżeniu w grudniu stopy interwencyjnej aż o 75 pb.
Coraz gorsze dane makroekonomiczne płynące z czołowych gospodarek światowych podtrzymują ogromny optymizm na rynkach obligacji skarbowych. Oczekiwane w Polsce gwałtowne spowolnienie dynamiki PKB i inflacji w tym roku pozwala sądzić, że RPP będzie kontynuować cykl cięć stóp procentowych co znajdzie wyraz w silnych (100-150 pb) cieciach w pierwszej połowie roku.

W przypadku GPW grudzień okazał się jednym z najbardziej spokojnych miesięcy. Indeks WIG wzrósł zaledwie o 0,4%. Najlepiej wypadły spółki o największej kapitalizacji (WIG20 wzrósł o 2,7%). Na minusie miesiąc zakończyły natomiast małe spółki. Powyższa struktura zmian pozwala sądzić, że główną przyczyną uspokojenia się sytuacji na polskiej giełdzie była mała aktywność inwestorów zagranicznych, których uwaga zazwyczaj skupia się głównie na największych spółkach.
Wśród rynków regionalnych w listopadzie najlepiej poradziła sobie giełda turecka, która zanotowała wzrost o 4,5%. Pozostałe giełdy zakończyły miesiąc na minusie, przy czym najwięcej spadła giełda węgierska o 3,6%.
Giełda amerykańska również nie zanotowała większych zmian w ubiegłym miesiącu, indeks DJIA spadł o 0,6%, natomiast indeks SP500 wzrósł o 0,8%.
Podobnie jak w listopadzie, powodem wyhamowania spadków na światowych giełdach było ograniczenie odpływów z funduszy inwestycyjnych i hedgingowych. Potwierdza to raport firmy Eurekahedge monitorującej rynek funduszy hedgingowych, których aktywa spadły w 2008 r. o 350 mld USD do 1,9 bln USD, przy czym największa część tego odpływu miała miejsce w pierwszych trzech kwartałach 2008r. Dodatkowo, dane dotyczące największych światowych gospodarek, które ukazały się w grudniu, nie były na tyle negatywne aby wywołać spadki na giełdach. Pozytywnie natomiast oddziaływały na rynki akcji znaczące obniżki stóp w USA, Strefie Euro, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.

 

Pobierz PDF

Zamknij