Kompendium „Moc naszych miast”

Kompendium wiedzy na temat proekologicznych i prospołecznych rozwiązań, technologii i inicjatyw budujących bezpieczeństwo cywilizacyjne i poprawiających jakość życia ludzi dziś i w przyszłości.

Miasta ogniskują największe współczesne wyzwania klimatyczne, demograficzne, infrastrukturalne. Są dziś kluczowym miejscem testowania i wdrażania wielu proekologicznych i prospołecznych rozwiązań, które właśnie w miastach mogą dać najbardziej wymierne efekty. Grupa PZU, lider zielonej transformacji w sektorze finansowym, przygotowała i udostępnia wszystkim kompendium wiedzy na temat najlepszych trendów i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast – „Moc naszych miast”.

Kompendium jest podzielone na pięć obszarów tematycznych. Wzięto pod uwagę kwestie organizowania włączającej przestrzeni miejskiej, zarządzania energią, zasobami wodnymi, transportu oraz gospodarki odpadami i wtórnego obiegu. Co ważne, analizę wyzwań i trendów w każdym z tych obszarów uzupełniają konkretne przykłady dobrych praktyk z różnych polskich i europejskich miast. Jak urządzić ogrody warzywno-owocowe na dachu fabryki, wykorzystać wodę z miejskich basenów do mycia ulic lub zbierany zimą śnieg do chłodzenia dużego szpitala, jak zapewnić samowystarczalność cieplną budynku dzięki hodowli alg na jego fasadzie albo oddolnie zorganizować dużą kooperatywę instalującą panele fotowoltaiczne na osiedlach, jak zachęcić mieszkańców i turystów do rezygnacji z kupna wody w butelkach na rzecz karnówki lub dać drugie życie starszym modelom smartfonów, jak zredukować do zera liczbę śmiertelnych wypadków drogowych w mieście – te i wiele innych ciekawych rozwiązań podpowiada kompendium PZU.
 

Moc naszych miast kompendium PZU
7,7MB

Bezpieczeństwo pożarowe - kompendium wiedzy

Ochrona klimatu jest jednym z największych wyzwań środowiskowych, społecznych oraz ekonomicznych. Sukces w tym zakresie jest uzależniony od działania każdego z nas.

Najważniejsze zadanie to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Również Ty i Twoja firma możecie podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości życia. Sprawdź nasze poradniki, jak zabezpieczyć swój dom i firmę przed pożarem. Znajdziesz w nim opis zabezpieczeń, dzięki którym możesz zapobiegać powstawaniu pożarów, chroniąc tym samym swoich bliskich, majątek firmy oraz jej pracowników.
 

Ryzyko pożaru – poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców
3,4MB

Ryzyko pożaru – poradnik dla właścicieli domów
2,6MB

Mobilna ochrona przeciwpowodziowa

Ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym gwałtowne opady deszczu i burze, występują coraz częściej powodując powodzie i podtopienia. Czy wiesz, że stosując zapory przeciwpowodziowe, które zabezpieczają budynki pomagasz także środowisku?

Sprawdź nasz materiał o mobilnych zaporach przeciwpowodziowych, które są dobrym rozwiązaniem zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.
 

PZU - Zapory przeciwpowodziowe - onepager
779kB

Kompendium „Masz wpływ na swoje życie"

Publikacja przygotowana przez PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie zawiera najciekawsze wnioski z badania o życiu i zdrowiu Polaków, przeprowadzonego w maju 2021 roku na próbie 1 500 Polaków w wieku lat 18-65.

Badanie pokazało, że dla 78 proc. Polaków długie życie jest wartością tylko wtedy, kiedy jest się samodzielnym. Tymczasem, co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych, tylko połowa przestrzega prawidłowej diety, a co czwarty uprawia sport więcej niż dwie godziny w tygodniu. Wydawnictwo pod patronatem Ministerstwa Zdrowia podpowiada jak żyć zdrowiej, lepiej i dłużej oraz dlaczego to się nam opłaca. Lekturę można pobrać ze strony http://www.pzu.pl/masz-wplyw-na-swoje-zycie

Zielone finanse w Polsce 2023 - artykuł ekspercki PZU

Celem publikacji jest przedstawienie w możliwie szeroki sposób różnorodnych aspektów tego nowego, ale bardzo dynamicznego elementu sektora finansów.

W raporcie wypowiadają się krajowi liderzy, wśród nich PZU. Przedstawiają oni postępy we wprowadzaniu zielonych finansów w Polsce, praktyczne problemy, które napotykają, wyzwania zielonego finansowania w Polsce, prezentują rolę, jaką oni i reprezentowane przez nich instytucje odgrywają w rozwijaniu zielonych finansów w Polsce. 

W publikacji Dorota Macieja, członkini Zarządu PZU Życie SA mówi o tym, w jaki sposób budujemy relacje biznesowe w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju.   

https://ungc.org.pl/raport-zielone-finanse-w-polsce-2023

Sieć medyczna PZU Zdrowie w raporcie „Zielone Szpitale”

Raport „Zielone Szpitale” analizuje trendy i działania ESG podejmowane w sektorze opieki zdrowotnej.

Twórcy raportu, do grona których należą podmioty administracji państwowej, placówki medyczne, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele biznesu i świata nauki, podzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami i wskazówkami na przyszłość w zakresie rozwoju i wdrażania realnych rozwiązań we wdrażaniu idei Zielonych Szpitali w życie.

W publikacji znalazły się również przykłady ekologicznych rozwiązań stosowanych w sieci medycznej PZU Zdrowie. Rozwijając  sieć placówek własnych, nowe centra medyczne PZU Zdrowie lokalizuje w biurowcach spełniających najwyższe standardy związane ze zrównoważonym rozwojem.

https://ungc.org.pl/raport-un-gcnp-zielone-szpitale

Zamknij