Dane makroekonomiczne z początku 2022 roku potwierdzały scenariusz ożywienia gospodarczego związanego z wychodzeniem globalnej gospodarki z kryzysu pandemicznego. Jednak czynnikami ryzyka dla globalnej gospodarki było pojawienie się nowej mutacji koronawirusa (Omicron), zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne wynikające z podwyższonej inflacji oraz zaostrzenie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wykreowanego przez Rosję.
Główne czynniki wpływające na aktualną globalną gospodarkę:
Omicron okazał się mniej zjadliwy niż poprzednie mutacje koronawirusa, więc jego negatywny wpływ na system opieki zdrowotnej i aktywność gospodarczą był znacznie mniejszy niż prognozy z końca 2021 roku. Łagodniejsze skutki Omicrona przyczyniają się do szybszego niż zakładano ożywienia działalności w sferze usług oraz wcześniejszego przywrócenia ciągłości łańcuchów dostaw, co mogłoby wpłynąć również na spowolnienie inflacji.
Niesprowokowany i nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę znacząco zmienił sytuację geopolityczną na świecie. Rosyjska agresja spowodowała znaczące wzrosty cen surowców, spadki cen akcji, wzrosty rentowności państw rynków rozwijających się, w tym Polski oraz osłabianie się ich walut.
Prognoza następstw powyższych czynników:
Wojna z Ukrainą pokazała, że polityka współpracy Europy z Rosją nie sprawdziła się i należy oczekiwać szybszego niż wcześniej oczekiwano uniezależniania się gospodarki europejskiej od Rosji, co będzie wymagało przyspieszenia w nakładach inwestycyjnych. Agresja Rosji przyczyni się także do przyspieszenia w wydatkach obronnych państw europejskich w celu odbudowy ich potencjału militarnego. Wydatki te mogą stanowić bodziec wzrostu dla państw europejskich, w tym Polski w średnim i długim terminie. Szacuje się, że fala uchodźców powinna pozytywnie wpłynąć na dostępność siły roboczej, głównie w sektorze usług, co będzie impulsem pro wzrostowym dla europejskiej, w tym polskiej gospodarki.
Zgodnie z Ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych aktywa funduszy emerytalnych mogą być lokowane w aktywach denominowanych w złotych lub w walutach państw będących członkami Unii Europejskiej, stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, co oznacza, że aktywa rosyjskie nie są częścią portfela inwestycyjnego funduszu emerytalnego.
Przyjęta dotychczas polityka inwestycyjna naszego Funduszu będzie kontynuowana zgodnie z założeniami inwestycji długoterminowych. Naszym celem jest niezmiennie optymalizowanie zysku i ryzyka portfela poprzez zróżnicowanie umieszczonych w nim instrumentów. Należy pamiętać, że portfele emerytalne są portfelami długookresowymi i mogą pomóc w uniknięciu strat wynikających z okresowej utraty wartości.
Charakterystyka DFE PZU
Dobrowolny Fundusz Emerytalny (DFE PZU) prowadzi indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Oszczędzanie w DFE PZU jest formą długoterminowego inwestowania na przyszłą emeryturę i pozwala uzyskać bieżące korzyści podatkowe. DFE PZU inwestuje aktywa zgodnie z określonymi celami i polityką inwestycyjną, ale nie gwarantuje ich osiągnięcia. Polityka inwestycyjna funduszu zakłada lokowanie aktywów przede wszystkim w akcje i dłużne papiery wartościowe zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą. Z inwestycjami dokonywanymi przez DFE PZU wiąże się ryzyko inwestycyjne – wartość jednostek funduszu może ulec zmianie wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. DFE PZU nie jest funduszem o gwarantowanej stopie zwrotu. Doświadczeni eksperci z DFE PZU dokładają wszelkich starań, aby jak najefektywniej inwestować powierzony nam kapitał. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez DFE PZU nie dają gwarancji uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości.
Szczegółowe informacje na temat IKZE w DFE PZU, w tym opis ryzyka związanego z członkostwem w funduszu i ryzyka inwestycyjnego, informacje niezbędne do oceny inwestycji, ponoszone koszty i opłaty oraz inne informacje dotyczące funduszu, są zawarte w Prospekcie Informacyjnym Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego PZU dostępnym w oddziałach PZU, placówkach Banku Pekao S.A., na stronie pzu.pl/ikze oraz w siedzibie PTE PZU S.A.
Arkadiusz Julke
Dyrektor Biura Inwestycyjnego DFE PZU