Szczegóły

17 kwietnia 2020

PZU doceniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Aż 24 społeczne inicjatywy PZU zostały docenione w prestiżowym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2019. Dobre Praktyki”.

Wśród nich tzw. opaski życia monitorujące parametry życiowe pacjentów, zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych, rozdawanie świateł odblaskowych pieszym, a także kampania społeczna „Prowadzisz? Odłóż telefon”. Twórcami raportu są eksperci Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

– PZU to nie tylko ubezpieczenia, to również społeczna troska i zaangażowanie. To poczucie odpowiedzialności w stosunku do wszystkich konsumentów, społeczeństwa i państwa. Społeczna odpowiedzialność biznesu, służebność i myślenie kategoriami interesu publicznego są nieodzownym elementem zdrowej wolnorynkowej gospodarki. Jako PZU chcemy pod tym względem wyznaczać najwyższe rynkowe standardy. Dowodem są zeszłoroczne inicjatywy wyróżnione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ale także niesiona w ostatnim czasie przez PZU szeroka pomoc w walce z pandemią koronawirusa – mówi prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Dla PZU wyznacznikiem sukcesu jest osiąganie nie tylko biznesowych, ale i społecznych celów. Jak podkreśla prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska, jednym ze źródeł sukcesów jest osobiste zaangażowanie pracowników. – Społeczne projekty, które realizujemy, wyzwalają wśród pracowników PZU niesłychaną kreatywność i energię. Mobilizują do działania i dają osobistą satysfakcję z jego efektów. Tak było w zeszłym roku, gdy angażowaliśmy się m.in. w inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Tak jest teraz, gdy organizujemy i finansujemy zakup sprzętu i środków ochronnych dla szpitali opiekujących się zarażonymi koronawirusem albo dostarczamy służbom sanitarnym brakujące im auta – mówi prezes Agatowska.

PZU wspiera również długofalowe projekty, czego przykładem ogólnopolska akcja „Pomoc To Moc”. – Tylko w minionym roku, w ramach akcji „Pomoc To Moc”, przekazaliśmy społecznościom lokalnym i organizacjom pozarządowym prawie dziewięć milionów złotych. Udało się zrealizować kilkaset inicjatyw, zwłaszcza na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa. Zaletą akcji jest fakt, że pomysłodawcami projektów są sami zainteresowani. Dzięki temu nasza pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – podkreśla członek zarządu PZU Życie Dorota Macieja.

Wśród docenionych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu inicjatyw PZU jest wsparcie aktywności fizycznej i imprez sportowych, jak PZU Maraton Warszawski i PZU Półmaraton Warszawski, a także liczne projekty Fundacji PZU. Należą do nich stypendia dla uzdolnionych dzieci, badania prewencyjne, wolontariat, pomoc społecznościom lokalnym. Wyróżnione zostały także takie inicjatywy, jak pomoc ofiarom wypadków czy obsługa klientów w języku migowym.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, opracowywany przez ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jest najważniejszym dorocznym przeglądem i podsumowaniem aktywności firm w dziedzinie CSR. Tegoroczna 18. edycja raportu jest dostępna na stronie internetowej:

 http://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2020/04/FOB_Raport2019.pdf.

Najważniejsze projekty PZU docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu:

„Opaska życia”. Realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia projekt, polegający na wyposażeniu pacjentów w elektroniczne urządzenia, które monitorują podstawowe parametry życiowe i alarmują personel medyczny o sytuacjach zagrożenia. Mają zwiększyć bezpieczeństwo chorych, umożliwiając szybką pomoc.

Sprzęt ratowniczy dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Pomoc o wartości pięciu milionów złotych trafiła do ponad 300 jednostek OSP. Sprzęt wspiera w ratowaniu zdrowia i życia ludzi strażaków-ochotników, którzy często są pierwsi na miejscu tragedii – pożarów czy wypadków drogowych.

Światła odblaskowe dla pieszych. W ramach akcji na rzecz bezpieczeństwa na drogach PZU rozdał w 2019 roku 200 tysięcy odblasków z migającą lampką. Mogli je bezpłatnie otrzymać wszyscy, nie tylko klienci.

„Prowadzisz? Odłóż telefon”. Społeczna kampania, której celem było uświadamianie kierowcom, rowerzystom i pieszym niebezpieczeństwa, jakim jest rozpraszanie ich uwagi, gdy korzystają z telefonów komórkowych, poruszając się po drodze.

Akademia Bezpieczeństwa. Organizowane przez Fundację PZU szkolenia dla dzieci dotyczące m.in. bezpieczeństwa na drodze, pierwszej pomocy, właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia i bezpiecznego korzystania z Internetu.

„Pomoc to Moc”. Akcja prewencyjna skierowana do społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych. Dzięki finansowemu wsparciu PZU realizowane są projekty na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa. W 2019 roku było ich prawie 400.

Pomoc poszkodowanym w wypadkach. Specjalny Zespół Opiekunów PZU organizuje kompleksową i długofalową pomoc w odzyskaniu sprawności fizycznej i psychicznej przez klientów, którzy mając ubezpieczenie OC, ulegli wypadkowi. Oferuje też wsparcie poszkodowanym w wypadkach, których sprawcami byli posiadacze OC w PZU. Finansuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z traumą powypadkową i dla ich opiekunów.

Rzecznik klienta. Z powodzeniem pomaga od dwóch lat klientom, którzy oczekują dodatkowego wsparcia albo których sprawy nie mogą zostać zrealizowane według standardowej procedury. W 2019 roku wpłynęło do niego 1350 zgłoszeń.

Pomoc niepełnosprawnym. Polega na dofinansowaniu adaptacji samochodów do potrzeb niepełnosprawnych kierowców i zakupu aut do przewozu osób z niepełnosprawnością.

Obsługa klientów w języku migowym. Jest wprowadzana w oddziałach PZU i kanałach zdalnych, a więc połączeniach wideo.

Konkursy dotacyjne Fundacji PZU. Umożliwiają realizację projektów na rzecz lokalnych społeczności. Beneficjentami było w 2019 roku ponad 6000 osób.

Badania USG dla kobiet. Mobilne gabinety lekarskie, zorganizowane przez Fundację PZU, w których zatrudnione w PZU panie mogły wykonać bezpłatnie badania USG: piersi, brzucha lub tarczycy.

„Program pomocy wybitnie zdolnym”. Finansowane przez Fundację PZU stypendia dla uczniów – młodych naukowców, muzyków, plastyków, tancerzy. W roku szkolnym 2018/2019 skorzystało z nich ponad pół tysiąca dzieci.

Dni Otwartego Biznesu. Bezpłatne warsztaty dla studentów dotyczące takich tematów, jak fundusze inwestycyjne, innowacje, aktuariat, robotyka, negocjacje, IT, cyberbezpieczeństwo, e-commerce, analiza finansowa.

Wsparcie imprez biegowych i zdrowego stylu życia. Do najważniejszych sportowych wydarzeń sponsorowanych przez PZU należą: PZU Maraton Warszawski i PZU Półmaraton Warszawski. Towarzyszą im biegi dla dzieci, a także akcje polegające np. na bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

Stowarzyszenie Sport Team PZU. Organizuje sportowe treningi i promuje aktywność fizyczną. Zrzesza ponad tysiąc osób, które regularnie biorą udział w zawodowych i amatorskich imprezach sportowych.

„Wolontariat to radość działania”. Koordynowany przez Fundację PZU konkurs na działania wolontariackie. Pomysły zgłaszają pracownicy, a nagrodą jest dofinansowanie. W 2019 roku pracownicy PZU jako wolontariusze zrealizowali 109 autorskich projektów, o połowę więcej niż rok wcześniej. Organizowali dobroczynne zawody sportowe i festyny, wspierali domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze, schroniska dla zwierząt.

Prosty język. Utworzony w 2019 roku Zespół Prostego Języka dba, by przekazywane klientom informacje były formułowane w przystępny i zrozumiały sposób.

Działania na rzecz środowiska. Polegają na ograniczeniu zużycia wody i korzystania z plastikowych opakowań.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij