Subfundusz PZU Energia Medycyna Ekologia od początku swojej działalności, czyli od lipca 2010 r. przyniósł niemal 45% zysku brutto.
„Kryzys? Jaki kryzys?! U nas od ponad roku trwa hossa!” – tak mogą śmiało zaskakiwać znajomych Klienci, którzy rok temu nabywali jednostki uczestnictwa subfunduszu PZU Energia Medycyna Ekologia. Mimo kryzysu na świecie i udręki rynków, aktywnie zarządzany subfundusz PZU Energia Medycyna Ekologia, od początku swej działalności (tj. od lata ub.r.) zarobił dla swoich Klientów niemal 45% brutto! Cud? Nie, to efekt profesjonalnego, aktywnego zarządzania pieniędzmi Klientów – inwestorów. Na tle globalnego, trwającego od dawna, załamania nastrojów, świetne wyniki inwestycyjne subfunduszu PZU Energia Medycyna Ekologia wyglądają niemal jak prowokacja ;-)
okres | stopa zwrotu |
2011 Y TD (31.12.2010 – 09.12.2011) | 25,81% |
12 miesięcy (09.12.2010 – 09.12.2011) | 26,32% |
od startu; | 44,81% |
Żródło: wyliczenia własne TFI PZU. Nie uwzględniają podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku Belki” oraz opłat manipulacyjnych.
Rzetelna analiza i skuteczne, aktywne zarządzanie portfelem tego subfunduszu pozwoliły na wyłowienie z rynku międzynarodowego innowacyjnych „pereł” np. z sektora farmaceutycznego. Marcin Szuba, zarządzający subfunduszem PZU Energia Medycyna Ekologia wyjaśnia:-
Sektor medyczny zaliczany jest zwykle do tzw. sektorów defensywnych, czyli tych, w których koniunktura nie jest bezpośrednio uzależniona od zmian sytuacji makroekonomicznej. Brutalna prawda jest bowiem taka, że - niezależnie od tego czy w gospodarce jest boom czy kryzys - ludzie muszą się leczyć, co oznacza relatywną stabilność popytu na produkty spółek farmaceutycznych.
Branża farmaceutyczna i medyczna to jednocześnie ośrodki intensywnych i prowadzonych non-stop badań nad nowymi lekami i metodami leczenia.
- Wiele działań tych firm ma charakter innowacyjny, co z kolei sprawia, że wiele spółek z tego sektora ma charakter potencjalnie silnie wzrostowy. W przypadku sukcesu badań, opracowania i wdrożenia nowego leku lub nowej metody leczenia oznacza to szansę na spektakularny wzrost wycen takich firm. Nowy, sprawdzony lek, zwłaszcza o przełomowym charakterze to perspektywa czasem gwałtownego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Inwestując w branżę medyczną, jesteśmy bardzo aktywni i szukamy właśnie takich innowacyjnych firm. – dodaje Szuba.
Pieniądze wpłacone przez Klientów do subfunduszu PZU Energia Medycyna Ekologia zarządzający inwestował w akcje wielu obiecujących spółek, będących liderami w odpowiednich segmentach rynku medycznego. Konsekwencja i wysiłek analityczny bardzo się opłaciły. Jednym z największych sukcesów firm będących w kręgu zainteresowania specjalistów z TFI PZU w ostatnich miesiącach 2011 r. był spektakularny wzrost kursu akcji spółki Pharmasset. Spółka ta pracuje nad nową terapią na WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C). Zaledwie od października do połowy grudnia 2011 jej kurs niemal podwoił się, przynosząc inwestorom wysoki zysk.
Sukces subfunduszu PZU Energia Medycyna Ekologia robi tym większe wrażenie, że mówimy o wysokich zyskach wypracowanych w szczególnie trudnych warunkach globalnych. Zawierucha polityczno–finansowa od wielu miesięcy nie przestaje dręczyć zestresowanych inwestorów większości innych funduszy. Można zażartować, że media prześcigają się ostatnio w snuciu ponurych scenariuszy na przyszłość. Łatwo o takie czarnowidztwo, bo każdego dnia świat bombardowany jest całą masą złych informacji. Tym bardziej więc rewelacyjne wyniki subfunduszu PZU Energia Medycyna Ekologia aż „kłują w oczy”. I tym atrakcyjniej brzmi konsekwentna deklaracja zarządzającego tym subfunduszem. Marcin Szuba zamierza nadal robić swoje.
- Uważamy, że rynek farmaceutyczny i biotechnologiczny będzie także w kolejnych latach oferował wiele ciekawych okazji inwestycyjnych. Zamierzamy je wykorzystywać, w czym pomoże zdobyte i potwierdzone wynikami doświadczenie w analizie tych trudnych i wysoce specjalistycznych branż. Szczególną uwagę zwracamy na spółki pracujące nad różnego rodzaju projektami leków i kuracji onkologicznych i neurologicznych.
TFI PZU SA, wraz z PZU Asset Management SA i PTE PZU SA, tworzą filar inwestycyjny Grupy PZU.
Grupa PZU to największy „asset manager” w Polsce.
Dodatkowe informacje: Jolanta Lowiel, TFI PZU SA, tel. ( 22) 582 35 70, e-mail: jlowiel@pzu.pl
UWAGA: „Wymagane prawem informacje, w tym szczegółowy opis czynników ryzyka, zawarte są w prospekcie informacyjnym publicznie dostępnym na stronie www.pzu.pl, w siedzibie TFI PZU SA (al. Jana Pawła II 24, Warszawa) oraz w skrócie prospektu informacyjnego funduszu dostępnym w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa.
Wartość aktywów netto Subfunduszy może charakteryzować dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy lub ze względu na stosowane techniki zarządzania.
Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków.
Wybrane Subfundusze mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub inne podmioty wskazane w statucie Funduszu.
Niniejsza informacja upowszechniana jest w celu reklamy lub promocji usług TFI PZU SA, przy czym nie może stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji o skorzystaniu z usługi lub nabycia jednostek uczestnictwa Funduszu.”