Rynek obligacji
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w sierpniu stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi nadal 3,50%. Pierwszej podwyżki stóp procentowych można się spodziewać nie wcześniej niż na przełomie roku. Postępujące ożywienie gospodarcze (dobre dane za 2 kwartał 2010) i planowana podwyżka podatku VAT będą miała zapewne wpływ na wzrost wskaźnika inflacji w najbliższych kwartałach, a tym samym na decyzje RPP. Oczekiwania inflacyjne już zaczęły rosnąć.
Rentowności niemieckich obligacji 10-letnich spadły o 55 punktów bazowych a amerykańskich spadły o 43 i osiągnęły poziomy odpowiednio 2,12% i 2,47%. Rentowności w USA i w Niemczech mogą jednak zacząć wkrótce rosnąć. Kontynuacja trendu wzrostowego kursu EUR/USD wydaje się bardzo prawdopodobna.
Rentowności polskich obligacji skarbowych w sierpniu gwałtownie spadły na całej długości krzywej za sprawą dużego popytu ze strony inwestorów zagranicznych. W tym czasie kurs złotego był stabilny. W sierpniu kurs EURUSD spadł o 2,85% do wartości 1,2680, natomiast kurs EURPLN nie zmienił się, kończąc miesiąc na poziomie 4,00.
Rynek akcji
W sierpniu obserwowaliśmy nieznaczne spadki głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Indeks WIG spadł o 0,6% a indeks spółek o największej kapitalizacji spadł o 1,8%. Najlepiej wypadły spółki małe i średnie - indeksy: sWIG 80 i mWIG40 zakończyły miesiąc wzrostem na poziomie odpowiednio 1% i 0,5%.
Wśród najważniejszych rynków regionalnych w sierpniu najlepiej prezentowała się giełda węgierska, kończąc miesiąc wzrostem na poziomie 1,3%. Znaczniej gorzej wypadła giełda rosyjska i czeska, które straciły na wartości w ubiegłym miesiącu odpowiednio 3,9% i 2,9%.
Sierpień był również miesiącem spadkowym dla giełd amerykańskich. Najważniejsze indeksy odnotowały następujące zmiany: DJIA -4,3%, SP500 -4,7% oraz NASDAQ -5,2%.
W pierwszej dekadzie sierpnia ukazywały się słabsze dane makroekonomiczne w USA i Chinach, które spowodowały wzrost obaw o "podwójne dno" recesji i ucieczkę od ryzykownych aktywów. Pod koniec miesiąca napłynęły lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy i zrewidowane dane o PKB za 2 kwartał, które pozwoliły na odrobienie części start przez giełdy i zmniejszenie obaw o ponowne wejście w recesję przez największą gospodarkę świata. Wsparciem dla krajowego rynku akcji były publikowane w sierpniu dane o kondycji polskiej gospodarki. Poza czynnikami gospodarczymi, duży wpływ na kształtowanie się kursów akcji miały publikowane wyniki finansowe spółek za 2 kwartał bieżącego roku, które w znacznej części były lepsze od oczekiwań, szczególnie na poziomie wyniku operacyjnego.