GPW jednym z liderów wzrostów
W środę, warszawski parkiet zachowywał się wyraźnie lepiej od pozostałych giełd europejskich. Dobre nastroje wśród rodzimych inwestorów podtrzymywane były przez lepsze od prognoz wyniki finansowe spółek za ubiegły kwartał. Na zakończenie notowań, WIG 20 zyskał +0,53 proc. W tym samym czasie, DAX stracił -0,94 proc., CAC40 -0,89 proc. a brytyjski FTSE250 zniżkował o -0,67 proc. Nie można jednak bagatelizować negatywnej presji ze strony pozostałych rynków akcji. Jak długo warszawski parkiet będzie się w stanie opierać spadkom? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać już w trakcie czwartkowej sesji.
W trakcie wczorajszych notowań na Wall Street, praktycznie przez cały czas dominowała strona podażowa. Na zachowanie inwestorów wpływ miała tocząca się debata budżetowa w Stanach Zjednoczonych. Główne amerykańskie indeksy zniżkowały w środę o ponad -1 proc. Wobec przeceny za oceanem, w czwartek na GPW należy spodziewać się spadków w pierwszej części sesji. Skala przeceny w Warszawie zależeć będzie od nastrojów na pozostałych parkietach. Od strony technicznej, WIG20 powinien poruszać się w przedziale pomiędzy 2350 a 2380 punktów.
W środę poznaliśmy dane o wysokości inflacji CPI w Polsce. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków i wyniósł 3,4 proc. wobec 3,8 proc. miesiąc wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, że obecny poziom inflacji jest najniższy od blisko 2 lat. Jeśli tendencja ta potwierdzi się w kolejnych miesiącach, to coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem stają się dalsze obniżki stóp przez RPP. To z kolei powinno mieć wpływ na rentowności polskiego długu i wzrost wartości jednostek uczestnictwa w funduszach dłużnych (np. PZU Polonez).
Wśród wczorajszych danych z amerykańskiej gospodarki, sprzedaż detaliczna była nieco gorsza od prognoz (-0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych -0,2 proc. m/m), lepszy był natomiast odczyt inflacji PPI (2,3 proc. r/r wobec prognozy 2,6 proc. r/r).
Dzisiejsze kalendarium pod względem publikacji jest wyjątkowo bogate – jeszcze przed południem poznamy m.in. dane o PKB i inflacji HICP w Strefie Euro a także poziom inflacji CPI w USA, liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych czy odczyty indeksów NY Empire State i FED Filadelfii. Na nastroje rynkowe wpływ będą miały również zaplanowane na dzisiaj wystąpienia publiczne szefów ECB oraz FED.
Piotr Krawczyński
analityk PZU Inwestycje
Niniejszy komentarz jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). PZU TFI SA nie ponosi tym samym odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym opracowaniu.