1.W Rozdziale III pkt 11.5. otrzymuje brzmienie:
„Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub w państwie członkowskim Unii Europejskiej a także na Rynku Zorganizowanym w Stanach Zjednoczonych Ameryki (New York Stock Exchange, NASDAQ, American Stock Exchange, CME Group, New York Board of Trade, New York Mercantile Exchange), Turcji (Istanbul Stock Exchange), Japonii (Tokyo Stock Exchange, Nagoja Stock Exchange, Osaka Stock Exchange), Szwajcarii (SWX Swiss Exchange, BX Berne eXchange), Kanadzie (Montreal Exchange, Toronto Stock Exchange), Królestwie Norwegii (Oslo Stock Exchange), Stanach Zjednoczonych Meksyku (Bolsa Mexicana de Valores), Wspólnocie Australijskiej (Australian Stock Exchange) oraz Nowej Zelandii (New Zealand Stock Exchange) oraz niewystandaryzowane instrumenty pochodne, pod warunkiem, że:
1)zawarcie umowy jest zgodne z celem inwestycyjnym Funduszu,
2)umowa ma na celu zapewnienie sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu lub ograniczenie ryzyka inwestycyjnego związanego ze zmianą:
a.kursów, cen lub wartości lokat dokonanych przez Fundusz, albo lokat, które Fundusz zamierza dokonać w przyszłości, w tym umowa pozwala na przeniesienie ryzyka kredytowego związanego z tymi instrumentami finansowymi, lub
b.kursów walut w związku z lokatami Funduszu, lub
c.wysokości stóp procentowych w związku z dokonanymi lub planowanymi lokatami w depozyty, dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz aktywami utrzymywanymi na zaspokojenie bieżących zobowiązań Funduszu,
3)bazę instrumentów pochodnych, w tym niewystandaryzowanych instrumentów pochodnych, stanowią instrumenty finansowe, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1-4 Statutu, stopy procentowe, kursy walut lub indeksy, oraz
4)wykonanie nastąpi przez dostawę instrumentów finansowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1-5 i 7 Statutu lub poprzez rozliczenie pieniężne.
Ponadto, w celu zapewnienia sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot następujące instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne:
1)kontrakty terminowe, dla których bazę stanowią indeksy giełdowe, papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, kursy walut, stopy procentowe,
2)opcje, dla których bazę stanowią indeksy giełdowe, papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, kursy walut, stopy procentowe,
3)transakcje wymiany płatności walutowych i odsetkowych.
Przy zawieraniu umów mających za przedmiot instrumenty pochodne zarządzający kieruje się kryteriami doboru lokat, o których mowa w pkt. 11.2, uwzględniając płynność, cenę, dostępność, zgodność ze strategią i celem inwestycyjnym.
Zawieranie umów mających za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego, a nie w celu sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu, wpływa na ograniczenie ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną.
W przypadku lokat w instrumenty finansowe denominowane w walutach obcych Fundusz może podejmować działania mające na celu ograniczenie ryzyka kursowego, w szczególności poprzez zawieranie umów mających za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Wykorzystanie instrumentów pochodnych w celu sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu wiąże się z ryzykiem wynikającym z możliwości kształtowania się wartości instrumentu pochodnego w sposób odmienny od wartości instrumentu bazowego. Ryzyko inwestycyjne związane z wykorzystaniem instrumentów pochodnych w celu sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu będzie porównywalne z ryzykiem występującym w przypadku bezpośredniego nabycia przez Fundusz odpowiednich instrumentów finansowych o charakterze udziałowym w ramach przyjętej polityki inwestycyjnej.”
2.W Rozdziale V w pkt 2 dodaje się kolejny ppkt 17 w brzmieniu:
“17) Firma: Templar Wealth Management Sp. z o.o.
Siedziba: Kraków
Adres: ul. Kupa 3, 31-057 Kraków
Telefon: (0–12) 429 53 95
Faks: (0–12) 429 53 95”
a zdanie wstępne w kolejnym akapicie otrzymuje brzmienie:
„Do zadań dystrybutorów wskazanych w pkt 3-17 w zakresie dystrybucji Jednostek Uczestnictwa Funduszu należy w szczególności:”.
3.W Rozdziale VII w pkt 2 zamieszcza się statutu Funduszu w brzmieniu obowiązującym na dzień 15 lipca 2009 r.
Wykaz zmian w Skrócie Prospektu Informacyjnego PZU Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Bezpiecznego Inwestowania
1.W Rozdziale I pkt 3.3. otrzymuje brzmienie:
„Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne zarówno w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego, jak i w celu zapewnienia sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym.”