Zgodnie z oczekiwaniami analityków, RPP na swoim marcowym posiedzeniu nie zmieniła stopy interwencyjnej. Główna stopa NBP wynosi nadal 3,50%. Oczekiwany spadek inflacji i trwające umocnienie złotego pozwalają sądzić, że stopy NBP pozostaną stabilne w nadchodzących miesiącach.
Rentowności obligacji skarbowych po raz kolejny spadły. Na rynek pozytywny wpływ miały: oczekiwania spadku a potem stabilizacji inflacji na niskim poziomie, ocieplenie nastrojów na rynkach wschodzących oraz wzrost wartości złotego. Rentowności mogą jednak rosnąć w nadchodzących miesiącach pod wpływem rosnących rentowności w USA i strefie EURO.
Pierwszej podwyżki stóp procentowych rynki spodziewają się najwcześniej w IV kwartale, choć równie prawdopodobny wydaje się scenariusz braku jakichkolwiek podwyżek w tym roku.
W marcu rentowności obligacji 2-letnich, 5-letnich i 10- letnich spadły odpowiednio o 29 punktów bazowych, 30 bp i 49 bp. Kurs EURUSD spadł nieznacznie do poziomu 1,3590. Kurs EURPLN spadł o 2%, kończąc miesiąc na poziomie 3,86.
Rentowności niemieckich obligacji 10-letnich spadły o 1 bp a amerykańskich wzrosły o 22 bp, aby osiągnąć poziomy odpowiednio 3,09% i 3,83%.
Rynek akcji
W marcu mieliśmy do czynienia ze znaczącymi wzrostami głównych indeksów na GPW, podobnie jak większości rynków akcji na świecie, w reakcji głównie na lepsze dane makroekonomiczne napływające z głównych gospodarek światowych. Indeks WIG wzrósł o 9,7%. Najlepiej wypadły spółki największe - WIG 20 zakończył miesiąc wzrostem na poziomie 10,2%. Nieco gorzej wypadły mniejsze spółki. Indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o 8,3% i 7,5%.
Wśród najważniejszych rynków regionalnych w marcu po raz kolejny najlepiej prezentowała się giełda węgierska, kończąc miesiąc wzrostem na poziomie 14,0%. Giełdy turecka i rosyjska wzrosły odpowiednio o 13,7% i 11%. Znaczniej gorzej wypadła giełda czeska kończąc miesiąc 5,1% wzrostem.
Marzec był również udany dla giełd amerykańskich. Najważniejsze indeksy odnotowały następujące zmiany: DJIA +5,1%, SP500 +5,9% oraz NASDAQ 100 +7,7%.
Większości giełd sprzyjała wciąż wysoka nadpłynność, której efektem jest znaczący napływ nowych środków do funduszy akcyjnych, dedykowanych m.in. na rynki wschodzące.