27 marca 2012

PZU Polonez: sukces 2011 i apetyt na 2012

PRESTIŻOWA NAGRODA „ZŁOTY PORTFEL” DLA NAJLEPSZEGO FUNDUSZU PAPIERÓW DŁUŻNYCH

PRESTIŻOWA NAGRODA „ZŁOTY PORTFEL” DLA NAJLEPSZEGO FUNDUSZU PAPIERÓW DŁUŻNYCH

22 marca 2012 r. w największym finansowym dzienniku świata, Financial Times, pojawił się artykuł autorstwa Richarda Milne pod tytułem “Too early to call end of bonds’ bull run” (Za wcześnie na obwieszczenie końca hossy na rynku obligacji), w którym autor usiłuje dowieść, że przeszło 30-letni trend wzrostowy na rynku obligacji amerykańskich nie dobiegł jeszcze końca, mimo iż rentowności dziesięcioletnich obligacji amerykańskich są obecnie na swoich historycznych minimach. 
Autor skupia się wprawdzie na obligacjach amerykańskich, ale my, zarządzający funduszami dłużnymi w TFI PZU uważamy, że podobną tezę można postawić w przypadku większości obligacji na świecie, w tym również polskich obligacji skarbowych. Dlaczego?

 


Wszystkie największe banki centralne świata w mniejszy lub większy sposób rozdmuchują swoje bilanse uwalniając na rynkach finansowych gigantyczne ilości taniego pieniądza. Jednocześnie utrzymują politykę niskich stóp procentowych, niejednokrotnie obligując się do zachowania tej polityki przez kilka najbliższych lat. Instytucje finansowe obdarzone tym tanim pieniądzem szukają więc teraz aktywów, które można kupić i trochę na tym zarobić. Stąd między innymi przez większą część 2011 roku i od początku 2012 r. mamy do czynienia z hossą na rynkach akcji i obligacji  – również polskich. A skoro wszystko rośnie to dlaczego akurat inwestować w obligacje? Już wyjaśniamy.

Choć ostatnie dane ekonomiczne, w szczególności z gospodarki Stanów Zjednoczonych, wskazują na szybsze ożywienie, wielu ekonomistów uważa, że jeszcze za wcześnie, aby mówić o trwałym wzroście gospodarczym. Cytując Richarda Milne’a „obawiają się wybojów na drodze którą zmierzamy”. Uważamy podobnie. Zaciskanie fiskalne, z którym mamy do czynienia w większości gospodarek świata, powinno odbić się negatywnie na perspektywach dalszych wzrostów. Również polska gospodarka będzie rosnąć w 2012 r. wolniej niż w roku ubiegłym (oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 2,8% – rok do roku – vs 4,3%), zwłaszcza w drugiej połowie roku. Do tego kryzys finansowy w krajach PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania), którym rynki finansowe żyły ostatnie kilkanaście miesięcy jeszcze da o sobie znać. Grecja praktycznie już zbankrutowała, a nie wykluczone, że jej los podzielą również pozostałe ze wspomnianych krajów. Ponadto 2012 r. to w wielu krajach gorący okres wyborczy. We Francji już wkrótce wybory prezydenckie, w Grecji parlamentarne, a pod koniec roku w szranki z kontrkandydatem o fotel prezydenta stanie Barack Obama. Uwaga rynków na pewno będzie skupiona na tych wydarzeniach, bo od ich rezultatów może bardzo wiele zależeć. A to oczywiście gwarantuje dużą niepewność i zmienność na rynkach finansowych. W takich okolicznościach ciężko jest inwestować 
w bardziej ryzykowane aktywa np. akcje. Polska pod względem ekonomicznym dalej będzie przodującą gospodarką w Europie. Napływające relatywnie lepsze, na tle pozostałych państw z Europy, dane ekonomiczne z Polski powinny wspierać ceny polskich „rządówek”. Tu przypomnijmy, że niektórzy ekonomiści twierdzą, iż za rogiem czeka na nas jeszcze podwyższenie ratingu przez międzynarodowe agencje ratingowe. Może więc także u nas stopy procentowe przebiją historyczne minima? 

To wszystko pozwala wysnuć tezę, że obecny rok pod wieloma względami będzie bardzo podobny do ubiegłego. Pod kątem zarządzania funduszem PZU Papierów Dłużnych POLONEZ oznacza to poruszanie się w środowisku, które dobrze znamy. W zeszłym roku wychodziło nam to doskonale. Przeszło 12% stopa zwrotu to najlepszy wynik wśród funduszy obligacyjnych w Polsce. W roku bieżącym idzie nam równie dobrze – w niespełna 3 miesiące fundusz pozwolił swoim inwestorom zarobić już przeszło 3%. Czy będzie równie dynamicznie 
w przyszłości? Tego obiecać nie możemy, 
bo w dużej mierze zależy to od rynku. Możemy jednak obiecać, iż filozofia zarządzania portfelem, która była  źródłem dotychczasowych sukcesów, będzie dalej stosowana. Wierzymy, że aktywne podejście do zarządzania 
i zabezpieczania uzyskanych wcześniej wyników będzie skutkować lepszymi wynikami również w 2012 roku, gdzie zmienność na rynkach obligacji może pozostać wzmożona. 


Powyższy komentarz wyraża indywidualną opinię zarządzających i nie stanowi rekomendacji nabycia jednostek uczestnictwa Funduszu.

 
Subfundusz PZU Papierów Dłużnych POLONEZ
PZU Papierów Dłużnych POLONEZ jest subfunduszem PZU FIO Parasolowy. Należy do kategorii funduszy obligacji i charakteryzuje się umiarkowanym ryzykiem inwestycyjnym. Klientom proponowany jest na minimum 18 miesięcy. Aktywa inwestuje głównie w dłużne papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski oraz renomowane podmioty krajowe i zagraniczne. Przeznaczony jest dla osób oczekujących ochrony realnej wartości swoich oszczędności raz ich wzrostu. Subfundusz może być też proponowany osobom aktywnie zarządzającym swoim portfelem inwestycyjnym dla celów przechowywania środków w okresie dekoniunktury na rynku akcji.

Pobierz PDF

*Stopa zwrotu liczona w okresie 31.12.2010 r. – 31.12.2011 r. Prezentowany wynik historyczny nie uwzględnia podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”) oraz opłat manipulacyjnych – tabela opłat dostępna jest na stronie www.pzu.pl, w siedzibie TFI PZU SA (al. Jana Pawła II 24, Warszawa) oraz w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa. Wymagane prawem informacje, w tym szczegółowy opis czynników ryzyka, zawarte są w prospekcie informacyjnym funduszu publicznie dostępnym na stronie www.pzu.pl, w siedzibie TFI PZU SA oraz w skrócie prospektu informacyjnego funduszu dostępnym w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków. Subfundusz może lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub inne podmioty wskazane w statucie Funduszu. Niniejsza informacja upowszechniana jest w celu reklamy lub promocji usług TFI PZU SA, przy czym nie może stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji o skorzystaniu z usługi lub nabyciu jednostek uczestnictwa Funduszu.

Zamknij