Miniony kwartał był przykładem, jak krótkotrwałe bywają słabsze okresy na rynku akcji i jak skutecznie można je wykorzystać do zwiększania zaangażowania w ryzykowne aktywa.
Szanowni Państwo,
z przyjemnością przedstawiamy podsumowanie drugiego kwartału 2025 roku, który przyniósł wysokie stopy zwrotu inwestorom na polskiej giełdzie oraz oszczędzającym w naszym funduszu.
Miniony kwartał był przykładem, jak krótkotrwałe bywają słabsze okresy na rynku akcji i jak skutecznie można je wykorzystać do zwiększania zaangażowania w ryzykowne aktywa. W pierwszych ośmiu dniach kwietnia, po zapowiedzi wprowadzenia bardzo wysokich ceł importowych w USA, globalny indeks akcji - MSCI World - stracił ponad 10%. Jednak na koniec kwartału indeks ten nie tylko odrobił straty, ale jego stopa zwrotu wynosiła już + 11%. W czasie inwestorzy przyzwyczaili się do radykalnej polityki negocjacyjnej administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, odzyskując nadzieję na kompromisowe zakończenie rozmów. Ponadto na rynek spłynęły niskie odczyty inflacji oraz dobre dane o zatrudnieniu w USA.
Zachowanie polskich akcji było zbliżone do globalnego indeksu akcji. Indeks WIG przyniósł ponad 9% zysku. W związku z tym, że kurs złotówki do dolara amerykańskiego umocnił się w tym czasie aż o 7%, stopa zwrotu wyrażona w jednakowej walucie była korzystniejsza dla inwestycji w polskie aktywa niż amerykańskie. W kraju na plus szczególnie wyróżnił się sektor energetyczny. Na fali wsparcia ze strony regulatora rynku energetycznego oraz finansowania z KPO dla inwestycji w dystrybucję energii oraz budowę odnawialnych źródeł energii, indeks WIG-Energetyka zanotował wzrost aż o 42%.
Wyniki funduszu DFE PZU
W analizowanym okresie DFE PZU osiągnął stopę zwrotu na poziomie 5,02%, przewyższając średni wynik uzyskany przez dobrowolne fundusze emerytalne zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne w Polsce (4,83%). Jednocześnie wynik ten był o 0,23% niższy od benchmarku. Jest to odzwierciedleniem przyjętej strategii, której celem jest dostarczanie stabilnych, dodatnich stóp zwrotu.
Co istotne, wypracowany wynik realnie przekłada się na wzrost wartości kapitału zgromadzonego przez naszych klientów w ramach IKE i IKZE. To właśnie dzięki takim rezultatom oszczędzający mogą z większym spokojem budować swoją stabilność finansową na przyszłość emerytalną.
1. Globalna koniunktura gospodarcza i polityka handlowa USA
USA znajdują się na końcowym etapie negocjacji nowych porozumień handlowych. Ostateczny wynik tych rozmów wpłynie na globalny wzrost gospodarczy, nastroje rynkowe, a także prognozowane wyniki poszczególnych spółek. Nasze podejście do tego ryzyka jest umiarkowanie optymistyczne. Zwracamy uwagę na sytuację z 1985 roku, kiedy podobne napięcia handlowe doprowadziły do podpisania tzw. Porozumienia z Plaza, co z kolei zapoczątkowało dynamiczny wzrost światowych rynków akcji.
2. Inflacja i stopy procentowe
W tym roku oraz ostatnim kwartale obserwujemy wyraźny spadek cen ropy naftowej, co powinno obniżyć odczyty inflacyjne w najbliższych miesiącach. Ma to przełożenie nie tylko na koszty paliwa, ale również na ceny wielu towarów i usług. Koszt produktów ropopochodnych w gospodarce może spaść nawet o 20 miliardów złotych w skali roku.
Banki centralne w świecie oraz NBP dokonały już pierwszych obniżek stóp procentowych. W związku z oczekiwaniem dalszego spadku inflacji w kluczowych gospodarkach poniżej 3%, istnieje możliwość dalszego łagodzenia polityki monetarnej. Niższe stopy procentowe to pozytywna informacja dla części sektorów takich jak nieruchomości czy spółki wysoce zadłużone. Z drugiej strony, banki mogą odczuć presję na marże depozytowe.
Podsumowanie
Cieszymy się, że nasza strategia pozwoliła wygenerować solidny wynik inwestycyjny w drugim kwartale 2025 r. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, koncentrując się na bezpieczeństwie i efektywności budowania lepszej przyszłości emerytalnej naszych oszczędzających. Dziękujemy Państwu za okazane zaufanie i powierzenie nam Państwa oszczędności prowadzonych na IKE (indywidualnym Koncie Emerytalnym) oraz IKZE (Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego) w DFE PZU (Dobrowolnym Funduszu Inwestycyjnym PZU).
Maciej Galiński
Dyrektor Biura Inwestycji PTE PZU